Gıda Kurtarma Derneği, ülkemizde gıda atığını önlemek ve gıda sektöründe oluşan gıda güvenliğine uygun fazla gıdaların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için gerekli gıda bankacılığı alt yapısının geliştirilmesi, gıda bankacılığı hakkında farkındalığın artırılması ve yasal düzenlemelerin gıda firmalarını gıda bağışı yapmaya teşvik edici olacak şekilde geliştirilmesi için çalışıyor.

Boşa Harcama Kampanyası kapsamında, 2010 yılından beri Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan Fairy desteği ile etkimizi iki katına çıkartıyoruz. Fairy, sürdürülebilirliğe, Türk mutfağına ve Türk yemek kültürüne verdiği önemi göstererek, ülkemizdeki 10. yılı nedeni ile gıda atığı ve açlıkla mücadele konusunda Gıda Kurtarma Derneğini destekliyor.

Öncelikle, tüm dünyayı etkileyen salgın nedeniyle bu sene Ramazan sofralarımızda belki misafirlerimizi ağırlayamayacağız ama Ramazan bereketinin paylaşmaktan geldiğine inanıyoruz.  Bu Ramazan ayında Türk mutfak kültürüne katkı sağlamayı ilke edinen Fairy Türkiye Ailesi desteği ile 8 ilde 10 bin aileye erzak paketi göndererek ihtiyaç sahibi ailelere destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Ayrıca Fairy’den Gıda Kurtarma Derneği’ne ve ülkemizde gıda israfının azaltılması mücadelesine güçlü bir destek geliyor.

Fairy Türkiye destekleri ile Ege ve Akdeniz bölgelerinde henüz gıda kurtarma faaliyetleri yürütülemeyen ve ihtiyaç sahiplerinin gıda bankacılığı uygulamalarından faydalanamadığı bölgelerde Gıda Kurtarma Derneği’nin gıda bağışı toplama ve dağıtma kapasitesini artıracağız.

Projemiz iki aşamalı planlandı. Birinci aşamada Fairy Gıda Kurtarma Derneği için iki yeni gıda kurtarma aracı ve bunların donanımlarını ciddi bir bütçeyle finanse edecek. Bu araçlar Ege ve Akdeniz bölgelerinde konumlandırarak bu bölgelerdeki çalışmalar için lojistik destek sağlayacaklar.

Ege Bölgesinde 145.000 kişiye, Akdeniz Bölgesinde 185.000 kişiye gıda yardımı yapılacak. Böylece Gıda Kurtarma Derneği’nin aylık düzenli gıda yardımı sağladığı 330.000 kişi sayısı 660.000 kişiye ulaşacak, yani gıda yardımı ulaştırdığımız aile sayısı ikiye katlanacak.

Projemizin ikinci aşaması gıda israfı konusunda toplumda farkındalık yaratmaya odaklanıyor. Bu kapsamda 50 yeni gıda bağış noktası aktifleştirilecek ve 300 personele eğitim verilecek. Bu kişiler bağış noktalarında toplumu gıda israfına karşı bilinçlendirecekler.

Boşa Harcama kampanyası ile yılda 1,5 milyon TL değerinde ürün israfı önlenirken, kurulacak lojistik altyapı ile de toplam 7 milyon TL değerinde ürün, ihtiyaç sahibi ile buluşturulacak.

Gıda Kurtarma Derneği olarak böylesine anlamlı bir proje ile çalışmalarımıza verdikleri büyük katkı için Fairy Türkiye ailesine teşekkür ederiz.